GMFCS je 5-bodový systém hodnotenia, ktorý popisuje schopnosti detí od narodenia do 18 rokov ako fungovať a orientovať sa v každodennom živote.
Dôraz sa kladie na schopnosť sadnúť si, zmeniť polohu a chodiť. GMFCS popisuje funkčné schopnosti, vnútornú a vonkajšiu mobilitu a potrebu technológie alebo pomôcok na mobilitu, ako sú chodúľky, barle, palice, manuálne a elektrické invalidné vozíky.
Cieľom klasifikácie je porozumieť aktuálnym funkčným schopnostiam a mobilite dieťaťa s cieľom plánovať liečby a intervencie, ktoré deťom poskytnú čo najväčšiu samostatnosť v ich živote.
ASPEKTY OVPLYVŇUJÚCE VÝBER POMOCKY
- FUNKĆNÉ – snaha o zlepšenie životných funkcií, predchádzanie kontraktúram, správna stabilizácia
- SOCIÁLENE – prispôsobenie potrebám rodiča (miesto bydliska, spôsob dopravy)
- EKONOMICKÉ – jednoduché preplatenie, možnosti financovania
ČO NÁM DÁVA SPRÁVNA POMOCKA?
Pomôcka, uľahčuje posturálnu kontrolu, umožňuje viac stupňov voľnosti u detí alebo dospelých, ktorí nemôžu ovládať pohyby svojho tela, pomôcka im dáva príležitosť vykonávať zložitejšie motorické úlohy.
Správnemu polohovaniu by sme mali venovať pozornosť u každého pacjenta s neuromuskulárnych ochorením. Práve polohovanie a 24/7 starostlivosť je základným faktorom ovplyvňujúcim vývoj napríklad dieťaťa s DMO
… jeho napredovanie v rehabilitácii a možnosť obmedziť sekundárne problémy v neskoršom veku.
Pre dosiahnutie dobrých terapeutických účinkov sa odporúča polohovať minimálne 6 hodín denne v dvoch alebo viacerých polohách (pomôcky):
- polohovanie v sede (odporúča sa 6 hodín denne) od 6 mesiacov veku, začiatok.
- polohovanie do stoja (odporúča sa 45 – 120 minút denne) od 10-12 mesiacov veku.
SYMETRIA
Linearita / rovnomernosť / SYMETRIA – je vzťah medzi polohami rôznych častí tela;
Správna linearita je to, čo očakávame od priemerného človeka bez neurologických alebo iných fyzických problémov primeraných veku
VÝHOZACHOVANIA A PODOROVANIA SYMETRIE:
- Normalizácia neurologických účinkov na telo
- Prevencia kontraktúr a deformít
- Zníženie únavy
- Podpora funkcií s čo najmenším počtom patológií
- Zlepšenie funkčných činností
AKO BY MALO VYZERAŤ SPRÁVNE POLOHOVANIE V POMOCKE
- Držanie hlavy v jednej rovine s trupom a prirodzeným predklonom hlavy.
- Stabilizácia hlavy a ramien ovplyvňuje: fixáciu zraku, schopnosť očného kontaktu, formovanie schopnosti koncentrácie pozornosti, zlepšenie ovládania rečového aparátu.
- Predĺženie trupu, zaistené vhodnými bočnými oporami, zabraňujúce strate stabilnej polohy.
- Opierka chrbta pomôcky nastaviteľná pod uhlom cca. 90 stupňov k rovine sedadla s dodatočnou možnosťou nastavenia operadla pre zachovanie neutrálnej polohy ramenného pletenca.
- Panva stabilizovaná tak, aby sa krížová kosť dotýkala zadnej časti chrbtovej opierky, aby sa predišlo retrográdnemu
- Podpora po celej dĺžke stehennej kosti (90%) má obrovský vplyv na stabilizáciu dolnej časti trupu (vrátane panvy), čo nám dáva lepšiu kontrolu držania tela (trup)
- Krátke sedadlo – malá oporná plocha
- Príliš dlhý sedák – s polohovaním nôh narazíme na obrovský problém. Natiahnutie nôh dopredu (žiadne pokrčenie v kolennom kĺbe) spôsobuje, že dieťa hľadá rovnováhu trupom, ktorý tlačí chrbát do operadla.
Pomôcky z portólia KIDO Centrum:
YOGI špeciálny rehabilitačný kočík – https://www.kidocentrum.sk/produkty/rehabilitacne-kociky-a-voziky/rehabilitacne-kociky/yogi-trojkolesovy-rehabilitacny-kocik/
SIMON špeciálna autosedačka – https://www.kidocentrum.sk/produkty/autosedacky/autosedacka-simon/
Modulárna sedacia ortéza BAFFIN – https://www.kidocentrum.sk/produkty/sedenie-lezanie-statie/sedenie/modularna-sedacia-orteza-lw/
Viac: https://www.kidocentrum.sk/produkt-kategoria/sedenie-lezanie-statie/