Topánky tvoria jednu zo základných súčasti celkového oblečenia každého z nás. To, aký typ obuvi kupujeme/vyberáme pre deti ovplyvní vývoj chodidiel až do dospelosti.  Hovorí sa, že až 80% ľudí v dospelosti trpí rôznymi ochoreniami nôh/chodidiel spôsobené práve nosením nevhodnou obuvou v detstve.

Aby ste mohli Vaše deti ochrániť a minimalizovať ochorenia nôh/chodidiel, a tým zabezpečiť zdravé chodidlá prinášame Vám zopár užitočných rád:

  1. Kontrola špičiek topánok – aby sa zaistilo pohodlie chodidla počas chôdze špičky by mali byť vysoké a široké. Nemali by dieťa nikde tlačiť a mala by byť zabezpečená voľnosť prstov.
  2. Kúpa novej obuvi – faktom je, že detská noha rastie veľmi rýchlo a je potrebné neustále kupovať nové topánky, čo je aj finančne náročné. V niektorých prípadoch sa stáva, že dieťa nosí obnosenú obuv (po niekom). Toto riešenie však nie je práve najlepšie. Treba si uvedomiť, že každé chodidlo je jedinečné a obuv by malo reflektovať na individuálne potreby dieťaťa. Práve obnosená obuv môže spôsobiť narušenie vývoju chodidla.
  3. Materiál – najmä deti v prvých rokoch života sú plné energie. Neposedia na jednom mieste, skáču, behajú, hrajú sa…Topánky resp. materiál by sa mal naplno prispôsobiť podmienkam, v ktorých sa využívajú. Dôležité je, aby bol materiál priedušný, aby vedel absorbovať pot. Inak by mohlo prísť k vzniku kožných ochorení. Najlepší materiál je prírodná koža.

 

Nakoniec si to zhrňme: obuv by mala byť nová, ľahká, z kvalitného materiálu, priedušná a mala by sa prispôsobiť individuálnym potrebám/požiadavkám dieťaťa.

Zdroj: https://memoinfo.pl/pl/blog/Jak-wybrac-buty-dla-dziecka/58

Neváhajte navštíviť náš e-shop: https://www.kidoop.sk/kategoria-produktu/zdrava-detska-obuv/memo-shoes/sandalky-memo-shoes/ 🙂