Pri nákupe obuvi pre dieťa majú rodičia tendenciu kúpiť aj o jednu veľkosť väčšiu ako dieťa v skutočnosti potrebuje. Rodič si myslí, že ušetrí finančné prostriedky a dieťaťu do topánky noha dorastie.  Je ale toto správny prístup? Ako to môže ovplyvniť vývoj a rast detských nôh do budúcnosti? Čítajte ďalej a dozviete sa viac…

Dôsledky nákupu príliš veľkej obuvi pre dieťa

Rodičia často robia chybu pri nákupe topánok pre svoje dieťa. Kúpia mu aj o jedno číslo väčšie topánky ako reálne potrebuje. Dôvodom sú financie a nádej, že topánky vydržia viac, ako jednu sezónu.  Mnoho rodičov si však neuvedomuje, že práve týmto činom môžu svojmu dieťaťu ublížiť.

Nosenie príliš veľkej obuvi nevedie k správnemu rozvoju chodidiel. Práve naopak. Tým, že topánka je väčšia, je na chodidlo vyvíjaný neprimeraný tlak. Okrem toho sa môže obuv vyzúvať, čo predstavuje pre dieťa nebezpečenstvo. Ak kúpite batoľaťu príliš veľké topánky, je veľmi pravdepodobné, že budete musieť navštíviť ortopéda alebo fyzioterapeuta. Tí sa budú snažiť napraviť škody, ktoré spôsobila nesprávne zvolená obuv. Preto treba mať na pamäti, že veľkosť nohy sa stále mení a k tomu treba aktuálne prispôsobovať veľkosť obuvi. Aj za cenu toho, že miniete viac peňazí.

Správna veľkosť preventívnej obuvi je obzvlášť veľmi dôležitá. Preventívna obuv má Thomasov opätok a výstuhy. Tieto výstuhy plnia preventívnu alebo nápravnú úlohu. Príliš veľká profylaktická obuv nezaisťuje správnu oporu chodidla.

Šírka obuvi je tiež dôležitá

Pod veľkosťou topánok sa často rozumie dĺžku stielky. Existuje však ešte jedna dôležitá vec, ktorú by mali rodičia brať do úvahy pri kúpe detskej obuvi – hrúbka resp. šírka stielky. Veľkosti detských nôh sú rôzne – úzke, široké. Nemôžete ignorovať tieto rozdiely. Je ľahké rozpoznať, ak  dieťaťu kúpite príliš úzku obuv. Spôsobuje odreniny a dieťa sa môže sťažovať na bolesť. Naopak, pri príliš voľnej topánke sa môže stať, že chodidlo sa bude hýbať. Tento model je nestabilný a zvyšuje sa riziko pádu alebo zakopnutia. Tiež spôsobuje zlé postavenie chodidla, čo má za následok rozvoj defektov.

Zdroj: https://memoinfo.pl/2020/01/22/kupowanie-wiekszych-butow-dla-dziecka-sens/